Minu esimene aasta müügis

juuli 31, 2018 Daniil Valme

Gümnasistina võtsin aktiivselt osa mitmesugustest projektidest. Neist esimene suur oli Entrum. See on Eesti noorte ettevõtlikkuse arendamise programm, kus osaledes tekkis mul mõte saada ettevõtjaks ning kujunes vajadus endale uusi väljakutseid otsida. See on peamine põhjus, miks tuli kohe peale Entrumi minu ellu järgmine suur projekt: Jõhvi Riigigümnaasiumi õpilasesindus, mille liikmeks mul õnnestus saada. Selles õpilasorganisatsioonis korraldasime palju projekte ning andsime endast kõik, et rikastada koolielu ja muuta meie linna paremaks.

Kooli visioon põhines sellel, et iga õpilane on oma tuleviku arhitekt: koolis valitsev vaim andis indu algatusteks, eriti oli seda tunda õpilasesinduses, kuna sinna kuulusid kooli aktivistid. Tol ajal mõistsin, et soovin ka tulevikus iga päev tegutseda just samamoodi keevas töökeskkonnas.

Sellitist sain teada keskkooli 12. klassis õppides. Sellest rääkis mulle üks tuttav ning ta soovitas läbi lugeda raamatu „Must vöö müügis“. Esialgu ma ei pööranud tema soovitusele tähelepanu, sest esikohal oli eksamiteks valmistumine. Alles siis, kui kõik eksamid olid tehtud ning tuli otsustada, kuhu soovin tulevikus liikuda, jõudsin ka soovitatud raamatuni.

„Must vöö müügis“ motiveeris mind väga ning tekitas müügitöö kohta rohkem selgust. Esiteks mõistsin, et põhimõtteliselt oleneb iga ettevõtte edu toote kvaliteedist ning müügist. Teiseks jõudis minuni arusaam sellest, et müük arendab just neid oskusi, milles ma polnud väga tugev: suhtlemisoskus, keeled, taluvus ja võimekus kohaneda.

Kui olla päris lõpuni aus, siis vahepeal kartsin, et see asi pole minu jaoks. Kohe tulid meelde tüüpilisemad eelarvamused müügitöö kohta ja tekkis hirm, et ma pole isiklikult selleks tööks väga kõlblik. Kuid lõppude lõpuks otsustasin, et ettevõtja peab olema valmis endale väljakutseid esitama. Seega kandideerisin peale kooli lõpuaktust lilla logoga ettevõttesse.

Juulis aastal 2017 toimus mu esimene töövestlus, mille tulemusena mul õnnestus Selliti tiimi liikmeks saada. Nüüdseks on üks aasta tiimis möödas ning saan teha mõned järeldused. Panen siia kirja kõik, mida olen Selliti projekti raames õppinud või saanud.

Kolleegid. Kõige olulisemaks pean inimesi, kellega koos olen viimase aasta jooksul töötanud. Mul on väga vedanud: sattusin nii noores eas (olen 20-aastane) ambitsioonikate ning sihikindlate noorte seltskonda, keda saab julgelt endale eeskujuks võtta. Enda igapäevases elus ma näen neid, kelle elu kohta võiks pidada tipptasemel blogi. Meie seas on tegijad: tippsportlased, ettevõtjad, treenerid, endised pangatöötajad ja programmeerijad. Selline seltskond annab kiirenduse saavutusteks väga erinevates valdkondades ning laiendab maailmavaadet.

Suhtumine töösse. See aasta on õpetanud mind nautima elustiili „Work hard, play hard“. Selliti tiimi inimesed panustavad töösse palju ning samas oskavad nad eraelu ja töö suhet tasakaalus hoida. Olen lugenud väga palju motiveerivaid raamatuid ja artikleid sellest, kuidas peaks edukas inimene tegutsema, kuid tänu Sellitile on mul tekkinud võimalus küsida nõu nendelt, kellel on selja taga saavutused ning kes on samas nautinud täiuslikku elu, mis sisaldab reise, puhkust, õppimist, sporti, langevarjuhüppeid ja palju muud.

Raskused ja mugavustsoon. Iga noor inimene on kuulnud, kui oluline on laiendada oma mugavustsooni ning otsida igapäevases elus väljakutseid. Viimane aasta õpetas mind pidama asju, mis võivad teisi üllatada, oma elu tavalisteks nähtusteks. Esimene näide, millest saab rääkida, on mobiilsus ning võimekus kohaneda. Näiteks viimase kuu jooksul olen töötanud viies linnas ja kolmes müügiformaadis. Müügitöö on olnud väga tugev elukool: see on andnud liidrioskusi, arendanud võimet tegutseda erinevates tingimustes ning suurendanud mu pingetaluvust. Olen selle eest tänulik. Mõnele võib tunduda niisugune elukool õudne, kuid meie leiutame tiimis pigem viise, kuidas raskeid tingimusi enda kasuks pöörata.

Areng. Projektis on pandud suurt rõhku enesearengule. Müügikoolitused koos pideva enesehindamisega on kujundanud minus müügispetsialisti omadusi. Ühtlasi on tiimis saadaval parimad ametioskuste arendamise tööriistad, alustades kirjalikest materjalidest ja lõpetades tarkvaraga, mis sobib ideaalselt iseseisva töö jaoks. Oluline on ka see, et areng on meie tiimi
põhiväärtus. Seega korraldatakse projekti raames loenguid, käiakse välismaal koolitustel ning võetakse osa huvigruppide tööst.

• Enesejuhtimine ja distsipliin. Müügitöö on andnud palju teadmisi enesejuhtimise kohta. Kuna töötan ülikooli kõrvalt, olen õppinud oma aega planeerima ning kasutama seda efektiivsemalt. Suurel määral on selle taga uued harjumused, mida olen kujundama õppinud koolitustel.

Visioon. See teema ei puutu otseselt töösse, vaid pigem on seotud maailmavaatega. Viimane aasta näitas mulle, et tegelikult on inimesed arvatust palju paremad. Olen saanud klientidelt ootamatu üllatuse oma läheneva sünnipäeva puhul, kuulnud väga mitut elulugu ning näinud, kuidas kodutu inimene kaotatud iPhone’i noorukile niisama tagastab. Müügitöö annab mulle võimaluse näha elu väga erinevatest vaatenurkadest: näiteks ettevõtja räägib sellest, miks on tänapäeval Euroopa Liidus raske konkureerida, ning ema kõrval seisev poiss jutustab enda lemmikmultikatest.

Suhtlemisoskus. Müügitöö on aidanud mul suhtlemisoskust arendada ning andnud unikaalse võimaluse suhelda iga päev väga erinevate inimestega, parandades mu paindlikkust ning õpetades mind olema parem vestluskaaslane.

• Piirangud ja standardid. Olen viimasel ajal mõistnud, et mind ootab ees väga pikk arengutee. Tänu Sellitile on mul parem arusaam sellest, mida saavad noored teha ja mis võimalused meid ümbritsevad. Minu n-ö edukuse latt on väga kõvasti kõrgemale tõusnud ning vahe minu ja selle lati vahel on muutunud üha suuremaks. Praeguseks on mul veelgi kindlam soov seda teed jätkata ja vallutada ka teisi kõrguseid.

Selliti müügitiimiga liitumine on olnud minu senise elu üks parimaid otsuseid – ootan põnevusega, mida toovad järgmised aastad! Soovitan kõikidel ambitsioonikatel noortel vähemalt korra elus intensiivse aktiivmüügiga tegeleda, sest see loob edasisele elule väga tugeva vundamendi.

Daniil Valme

TTÜ tudeng (tootearendus ja robootika) ja Selliti müügitiimi liige.