Hõljumine (floating) pilkases pimeduses ja täielikus vaikuses ehk maksimaalne puhkus minimaalse ajaga

september 21, 2016 Tarmo Tamm

Tänu müügitööle olen õppinud, et väikesed muutused võimetes ja soorituses võivad viia suurte muutusteni tulemustes. Seetõttu otsin pidevalt lisamillimeetreid, mille abil järgmisi tasandeid vallutada ja väiksema vaevaga rohkem saavutada. Loen väga palju ning kuulan pidevalt erinevaid podcaste ja audioraamatuid. Seejuures ei piirdu ma ainult müügialaste materjalidega. Esiteks on väga raske leida müügialaseid materjale, mida ma juba poleks läbi töötanud. Teiseks huvitab mind rohkem tegijate tase, mitte niivõrd tegevusvaldkond. Näiteks olen avastanud, et tippsportlastel, tippkokkadel ja tippmuusikutel on tippmüügiinimestega kohati rohkem ühist, kui tipptasemel müügiinimesel ja keskpärasel müügiinimesel. Seetõttu uurin ja analüüsin huviga erinevate tegijate mõttemustreid, strateegiaid ja tehnikaid.

Tegijate salarelv

Umbes aasta aega tagasi kuulsin Joe Roganilt (UFC kommentaator, püstijalakoomik, must vöö nii jiu-jitsus kui ka taekwondos) esimest korda sellistest terminitest nagu isolation tank ja floating. Alguses ei võtnud ma seda teemat väga tõsiselt, sest Rogan rääkis sellest muuhulgas ka narkootikumide kasutamise kontekstis, mis vähemalt tänaseni ei ole mulle absoluutselt huvi pakkunud. See jäi mulle aga siiski kuskile alateadvusesse kummitama ja hakkasin märkama, et Rogan pole sugugi ainus, kes seda meetodit kasutab. Tuleb välja, et lisaks paljudele võitlussportlastele tegelevad floatinguga regulaarselt ka sellised tipptegijad nagu Steph Curry, Jim Carrey, Wayne Rooney ja Tim Ferris. Viimane on muuhulgas ka minu üks suurimatest virtuaalsetest mentoritest.

Isolation tank (algupäraselt sensory deprivation tank või float tank) kujutab endast valgusetut ja helikindlat tsisterni, mis on täidetud kehatemperatuuril oleva soolveega. Seega hõljub inimene justkui vaikses pimeduses ja saab oma meeled välja lülitada. Tundub, et floatingul on vähemalt neli suurt kasutegurit:

  1. See vähendab stressi ja ärevust;
  2. See tõstab produktiivsust;
  3. Tegemist on “kehavälise kogemusega”;
  4. See suurendab loomingulisust.

Kõik need neli tulemust on minu jaoks ahvatlevad. Konkreetsete sammude ja reaalse tegutsemiseni viis mind eelkõige soov vähendada oma füüsilist ja vaimset stressi. Kõrge töökoormuse tõttu ei saa ma taastumist niisama juhuse hooleks jätta. Kui töötad nagu professionaal, siis pead ka puhkama ja lõõgastuma nagu professionaal. Panen väga palju rõhku toitumisele, korrektsele hingamisele (jah, hingamisele!), unekvaliteedile, teadlikule treeningule ning lisaks mediteerin iga päev. Viimasel ajal olen sellegi poolest tundnud, et pean pingete maandamiseks mingeid lisasamme astuma. Pingeseisundis töötamine ei ole lihtsalt eriti efektiivne ega tervislik. Aju ja keha on justkui koguaeg “punases tsoonis” ja energiat kulub palju. See tekitab lihtsalt progressi illusiooni, kuigi tegelikult tammud paigal või liigud väga aeglaselt. Lisaks muutub suhtlemine nii sõprade, kolleegide kui ka klientidega oluliselt ebatõhusamaks.

 

Esmamulje oli positiivne

Leidsin Google abiga sellise koha nagu Floating OÜ (www.floating.ee), mis asub Tallinna südalinnas. Enne esimest seanssi oli mul sees isegi kerge ootusärevus, sest ega ma ju täpselt ei teadnud, kuidas mu keha või vaim sellistes tingimustes reageerivad. Peale kiirete instruktsioonide saamist hüppasin voodisuurusesse paaki, tõmbasin luugi kinni ja kustutasin tuled. Lasin pea kuklasse, kõrvad vette ja õõtsusin kehatemperatuurini soojendatud soolvees. Kogemus ise on võrreldav meditatsiooniga, kuid erinevalt meditatsioonist möödus aeg oluliselt kiiremini. Tundsin, et floatingu teel oli lihtsam ka oma mõtteid vaigistada ja ennast argipäeva muredest eemaldada. Lisaks tekkis soolvees hõljumisel kaaluta oleku tunne. Tundsin, et see omakorda vähendas mu kaela- ja seljapiirkonnas nii valu kui ka pingeid.

Peale 45-minutilist hõljumist ronisin paagist välja ja pesin soola maha. Olin sessiooni ajaks pannud peale ka pulsivöö, mis omakorda oli ühendatud mu telefonis oleva Polar Beat äppiga. Kahjuks olin seadistusel teinud mõningad valearvestused ja madala pulsi tõttu ei joonistunud kogu sessiooni graafik ilusasti välja. Mingeid äärmuslikke näitajaid siiski ei tundunud olevat – keskmine pulss oli umbes 60, mis on minu puhul isegi tavapärasest kõrgem. Graafikul oli näha ka seda, kuidas pulss tegi kahel korral järsu hüppe üles. Esimesel korral tekkis mul kerge ärevus, sest täieliku pimeduse tõttu hakkasin mõtlema elusast peast matmisele. Teisel korral meenus mulle see, et olin unustanud ukse lukku keerata ja mõtlesin, et äkki keegi tuleb varastab mu riided ja väärisesemed ning pean plätude ja rätiku väel koju minema. Õnneks suutsin need mõtted üsna kiirelt vaigistada ja edasi lõõgastuda.

Kokkuvõttes jäin tulemusega väga rahule ja broneerisin järgmisele nädalale ka juba uue seansi. Minu eesmärk oli teha endale vaimne restart ja puhata efektiivselt oma keha ning vaimu. Võib öelda, et saavutasin maksimaalse tulemuse minimaalse ajaga. Peale floatingut oli mul oluliselt vähem nii vaimset kui ka füüsilist stressi. (Samastusin Joe Roganiga, kes ütles ühes floatingujärgses videos:”I feel chill as f**k!”). Usun, et meie müügitiimi töönarkomaanidele saab sellest oluline tööriist, millega järgmisi tasandeid vallutada.

Rohkem infot floatingu kohta leiab näiteks siit: http://floating.ee/floatingust-teaduslikumalt

Tarmo Tamm

Selliti tegevjuht ja asutaja. "Must vöö müügis" raamatu ja samanimelise müügikoolituse autor.