Veebruar on paljude inimeste jaoks tõeliseks murdepunktiks. Aastavahetuse motivatsioon hakkab vaikselt raugema, lubadused murduvad ning halvad harjumused kipuvad naasema.
Sellises olukorras pole mõtet ennast liigselt süüdistada ja masendusse langeda. Samuti pole praktiline lüüa käega ja hakata järgmist aastat ootama. Pea püsti – 2014. aasta kestab veel 11 kuud ja selle ajaga jõuad palju korda saata! Küll aga tuleb endale aru anda, et ühekordsest motivatsioonipuhangust ei pruugi nii pikaks perioodiks jätkuda. Enesehäälestamine on nagu duśśi all käimine – seda tuleb teha igapäevaselt, sest vastasel juhul lähevad asjad hapuks.
Seetõttu on just praegu sobiv hetk tuletada endale meelde, millised on 9 sammu oma elus uuele tasandile jõudmiseks.
1. Otsusta ära, mida sa tahad.
Tegelikult ei ole niivõrd oluline otsustada, mida sa tahad (sest enamik meist soovib kõike korraga ja kohe), vaid mida sa kõige rohkem tahad.
Selleks, et sul oleks lihtsam asju perspektiivi panna, võid esitada endale kolm küsimust.
– Mida teeksid siis, kui teaksid täiesti kindlalt, et sa ei kuku läbi?
– Mille ja kelle peale kulutaksid oma väärtusliku aja, kui sul oleks elada ainult aasta?
– Millega sisustaksid päevi juhul, kui võidaksid lotoga kümme miljonit eurot?
Kui sa ei tea, kuhu poole tahad liikuda, siis purjetad sinna, kuhu tuul sind puhub. Eduka inimese sihtpunkti ei määra tuule suund, vaid see, kuidas ta ise oma purjed sätib. Eesmärkide seadmine on esimene samm, et anda seni nähtamatule kindel kuju.
2. Räägi vähem, tegutse rohkem.
Gramm tegutsemist on parem kui tonn teooriat. Ma ei tahaks raamatu „The Secret” austajaid kurvastada, aga ainult eesmärkide seadmisest, unistamisest ja visualiseerimisest ei piisa. Pead ka kindlameelselt tegutsema.
Kui sa ei suuda oma sihti isegi kirja panna, siis pole tegemist eesmärgi, vaid tühipalja soovunelmaga. Oleks-tore-sihid mõjutavad sinu igapäevast tegutsemist väga vähe.Enamik inimesi teab küllaltki täpselt, mida teha selleks, et olla soovitud valdkonnas edukam. Reaalsuses ei taga teadmine kahjuks tegemist. Kui tead, mida peaks ette võtma, kuid ei suuda ennast tööle rakendada, siis pole probleem laiskuses, vaid nõrgalt motiveerivas eesmärgis.
3. Tee edu eest ettemakse.
On naiivne eeldada, et suudad elukvaliteedi järgmisele tasandile tõsta ilma suuremate muudatuste või ohverdusteta. Ole oma plaanides reaalne ja ära looda, et kõik kiirelt sülle kukub.
Pead praegu loobuma paljudest headest asjadest, et teha ruumi tulevikus ees ootavatele veelgi parematele asjadele. Ära vaheta seda, mida tahad kõige rohkem, selle vastu, mida soovid kohe.
4. Kahekordista oma läbikukkumiste arvu.
Kui sa pole kunagi ühtegi viga teinud, siis pole sa ka midagi uut proovinud. Selleks, et areneda ja elus järgmisele tasandile jõuda, pead tõenäoliselt proovima palju uusi asju, tegutsema väljaspool mugavustsooni ning vahel ka põruma. Pole juhus, et kõige suurem edu saadab neid inimesi, kes on enne seda kõige rohkem läbi kukkunud.
5. Motivatsioon tõmbab käima, aga harjumused hoiavad sind töös. Ära karda rutiini!
Harjumus tekib kolme nädalaga. Selle perioodi jooksul tuleb sul ennast sundida. Hiljem läheb tegutsemine lihtsamaks, sest pead üksnes hoogu üleval hoidma. Pikaajalise tulemuse toob see, kui edu saavutamiseks vajalikud tegevused muutuvad sinu elu loomulikuks ja harjumuspäraseks osaks.
6. Ole avatud ja paindlik ning õpi pidevalt.
Tegutsema hakates hoia fookus lõppeesmärgil, kuid ole valmis strateegiat muutma. Ole paindlik ja jälgi pidevalt, kas sinu valitud lähenemine ka tegelikult toimib.
Kui oled valel rajal, siis pole vaja motivatsiooniga kiirust lisada. Ilmselt tuleb sul uute teadmiste najal siis hoopis suunda muuta. Sageli ei ole kõige ohtlikum mitte teadmiste puudumine, vaid valede põhimõtete ekslik järgimine.
Kõige edukamad inimesed on enamasti kõige avatuma suhtumise ja uudishimulikuma meelega. Nad investeerivad enesearendamisse nii aega kui ka raha. Et rohkem teenida, tuleb rohkem treenida – olenemata sellest, millist valuutat parajasti taga ajad.
7. Vastuta tulemuste eest.
Kõik, mis sinu elus praegu eksisteerib, on eelkõige sinu enda tegutsemise või tegevusetuse tulemus. Ole enda vastu aus ja vastuta. Ohjad on sinu, mitte kellegi teise käes: pane asjad toimima!
Võitja süüdistab oma ebaedus eelkõige iseennast ja ta otsib lahendusi. Luuser süüdistab kõiki peale iseenda ja tema otsib vabandusi.
8. Vali hoolega, kellega suhtled.
Öeldakse, et inimene on nende viie kaaslase keskmine, kellega ta kõige rohkem suhtleb. Sõprus, lojaalsus ja ühtekuuluvustunne on kahtlemata olulised, kuid vaata tõele näkku: kui sinu sõprade elu keskpunkt on pidutsemine, siis tõenäoliselt ei vii nendega koos veedetud aeg sind olümpiavõidule lähemale.
Kui tahad oma potentsiaali maksimaalselt rakendada, pead leidma keskkonna, kus standardid on kõrgel ja kus sind iga päev proovile pannakse. Seejuures ära piira ennast füüsilise maailmaga: internetis on võimalik videote, artiklite ja raamatute kaudu osa saada maailma edukaimate inimeste mõtetest.
9. Hoidu kadedusest ja aita ka teistel eesmärke saavutada.
Kas edukad inimesed tekitavad sinus kadedust või hoopis inspireerivad? Kui kellelgi läheb hästi ja ta saadab korda suurepäraseid asju, siis ära ole kade. Kasuta teda hoopis eeskuju ja õppematerjalina. Kui keegi on midagi kiiduväärset saavutanud, siis suudad seda ka sina, kui mõtled ja tegutsed samamoodi.
Vihkamise ja kadedusega teed endale karuteene: mida külvad, seda lõikad. Vastupidine käitumine toob sageli edu: sa võid saavutada kõik, mida elus soovid, kui aitad piisavalt paljudel inimestel saavutada seda, mida nemad soovivad. Väga vähesed on tippu jõudnud ilma igasuguse abita.
Ükskõik, kui tugev sa ka ei oleks, alati leidub järgmine tase, mille poole püüelda. Sa võid olla edukas ja õnnelik, kuid tõenäoliselt on sinu elus vähemalt üks valdkond, kus sooviksid saavutada rohkem.
Ära heida meelt ka siis, kui soovitud tulemusteni tundub olevat pikk ja võib-olla isegi võimatuna näiv tee. Pea meeles, et väikesed muudatused sinu mõtlemises või tegutsemises võivad kaasa tuua suuri muudatusi tulemustes!