10. „Rocky” (1976)
Kuigi Rocky filmidel pole otsest seost müügiga, on siiski tegemist üliinspireeriva seeriaga. Veel innustavam ja hämmastavam on lugu sellest, kuidas Sylvester Stallone’ist üldse Rocky sai: ühel hetkel oli mees vaesuse äärel ja pidi oma armastatud koera maha müüma, järgmisel hetkel oli ta üks maailma suurimaid staare.
Parim tsitaat: “You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain’t about how hard ya hit. It’s about how hard you can get it and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That’s how winning is done!” (Rocky Balboa)
Osades: Sylvester Stallone
IMDB reiting: 8.1
9. „Sõjajumal” („Lord of War”, 2005)
Selle filmi vaatamine ei aita otseselt kuidagi isiklike müügitulemuste kasvatamisele kaasa, kuid meelelahutuslikust aspektist on tegemist hea teosega.
Kas „Sõjajumalas” peitub mingi sügavam sõnum või õppetund? Kui aus olla, siis ühest küljest näitab see film kuritegevust üsna glamuursest küljest. Samas on ka palju ilmekaid näiteid selle kohta, mis juhtub inimesega, kui ta peab müüma toodet, millesse ta ei usu.
Parim tsitaat: “Selling guns is like selling vacuum cleaners; you make calls, pound the pavement, take orders. I was an equal-opportunity merchant of death; I supplied to every army but the Salvation Army. I sold Israeli-made Uzis to Muslims…I delivered Communist-made bullets to fascists…I even shipped cargo to Afghanistan while they were fighting my fellow Soviets. I never sold to Osama bin Laden—not on any moral grounds; back then, he was always bouncing cheques.” (Yuri Orlov)
Osades: Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto
IMDB reiting: 7.6
8. „Wall Street” (1987)
Tegemist on legendaarse filmiga, mis muide oli tugev inspiratsiooniallikas ka kurikuulsale Jordan Belfortile. Tagantjärele tunnistab ta muidugi, et „Ahnus on hea” („Greed is good”) ei olnud kõige parem moto, mille järgi elada. Suurim müügiõppetund tuleb olukorrast, kus Bud Fox (Charlie Sheen) üritab Gordon Gekkoga (Michael Douglas) kohtumist saada ja helistab talle 59 päeva järjest. Sihikindlus loeb!
Parim tsitaat: “There’s no nobility in poverty.” (Bud Fox)
Osades: Charlie Sheen, Michael Douglas
IMDB reiting: 7.4
7. „Jerry Maguire” (1996)
Tegemist on kohati küllaltki lääge romantilise linateosega (kui mõtelda kasvõi filmi ühele juhtmotiivile „You complete me …”), aga mõni stseen on müügikontekstis lihtsalt legendaarne! Peale selle on filmis mitu stseeni ja õppetundi, millest rasketeks hetkedeks inspiratsiooni, motivatsiooni ning tuge ammutada.
Parim tsitaat: “SHOW ME THE MONEY!” (Jerry Maguire, Rod Tidwell)
Osades: Tom Cruise, Cuba Gooding Jr., Renée Zellweger
IMDB reiting: 7.3
6. „Glengarry Glen Ross” (1992)
Legendaarne „Glengarry Glen Ross” räägib kinnisvaraosakute hardcore-müügist ning akronüüm ABC (always be closing) on pärit just sellest filmist. Müügiõppetunde on siin juba päris palju, kuid suurem osa neist kuulub kategooriasse „mida mitte teha”. Soovitan selles kontekstis pöörata tähelepanu Shelley Levene’i tegelaskujule, kes on kõige õlisem müügimees, keda võib üldse ette kujutada. Liigne müügimehelikkus voolab igast tema poorist ojadena välja ja seda on lausa õõvastav vaadata. Kummaline on see, et sarnaseid
müügitehnikaid ja -stiili propageerib endiselt ka mõni meie kodumaine koolitaja!
Parim tsitaat: “That watch costs more than your car. I made 970,000 dollars last year, how much you make? You see pal, that’s who I am, and you’re nothing. Nice guy? I don’t give a shit. Good father. Fuck you, go home and play with your kids. You want to work here, close. You think this is abuse? You think this is abuse, you cock-sucker. You can’t take this, how can you take the abuse you get on a sit. If you don’t like it, leave. I can go out there tonight, the materials you got, make myself 15,000 dollars. Tonight. In two hours. Can you? Can you?” (Blake – Alec Baldwin)
Osades: Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Kevin Spacey
IMDB reiting: 7.9
5. „Hitch” (2005)
See võib olla küllaltki üllatuslik valik, sest tegemist on romantilise komöödiaga. Kui seda filmi eelarvamustevabalt vaadata, siis tegelikult on siin väga palju müüginõuandeid. Tõsi, soovitused on esitatud küll naise ja mehe vaheliste suhete kontekstis, kuid need peavad väga hästi paika ka müügis. Näiteks ühte kuulsaimat Hitchi „suudlusstseeni” kasutan vahel koolitustel selleks, et oma
õpilastele müügi vormistamisest rääkida. Nimelt ei ole müügi vormistamisel oluline tehnika, vaid positiivne eeldus ja ajastus.
Osades: Will Smith, Eva Mendes, Kevin James
IMDB reiting: 6.7
4. „Õnne otsinguil” („The Pursuit of Happyness”, 2006)
Ülimalt inspireeriv film, mida tegelikult peaks vaatama iga inimene, kes soovib midagi suurt saavutada või kes on sattunud raskesse olukorda. Müügiõppetunde on mitu, kuid kõige olulisem neist räägib efektiivsest ajakasutusest. Will Smithi tegelaskuju asub tööle telemarketingi osakonda.Erinevalt teistest kolleegidest saab ta oma poja tõttu päevas töötada üheksa tunni asemel ainult kuus. Seetõttu üritab ta aega kasutada võimalikult efektiivselt. Näiteks ei joo ta vett, ei aseta telefonitoru hargile ega lobise oma kolleegidega.
Mis juhtuks, kui Sina oma ajakasutusse samamoodi suhtuksid?
Parim tsitaat: “You got a dream… You gotta protect it. People can’t do somethin’ themselves, they wanna tell you you can’t do it. If you want somethin’, go get it. Period.” (Christopher Gardner)
Osades: Will Smith
IMDB reiting: 7.9
3. „Täname suitsetamast” („Thank You for Smoking”, 2005)
Tegemist on selle nimekirja ilmselt kõige vähem tuntud filmiga. See räägib ühest geniaalsest tubakafirma PR-inimesest, kes suudab otseses mõttes musta valgeks rääkida. Filmis demonstreeritakse kõrgeima taseme veenmisoskuseid ja -põhimõtteid. Seetõttu peaks see linateos kuuluma iga müügiinimese, juristi, poliitiku, ettevõtja (loetelu võiks lõputult jätkata) kohustuslike filmide nimekirja.
Parim tsitaat: “I proved that you’re wrong, and if you’re wrong I’m right.” (Nick Naylor)
Osades: Aaron Eckhart, J.K. Simmons, Katie Holmes
IMDB reiting: 7.7
2. „Kuidas teenida miljon dollarit” („Boiler Room”, 2000)
See linateos võiks tänu müügistseenide rohkusele olla vabalt ka nimekirja esikohal. Tegemist on esimese müügifilmiga, mida ma isiklikult vaatasin. Aastate jooksul olen just seda filmi müügiinimestele kõige rohkem soovitanud.
„Kuidas teenida miljon dollarit” on juba 14 aastat vana, mistõttu ei ole mõistlik oma müügistiili selle järgi vormida: müügimehelikkust ja closing’u-tehnikate kasutamist on kohati liiga palju. Samas tuuakse filmis välja ka palju häid veenmis- ja enesehäälestamispõhimõtteid ning seepärast peaks iga müügiinimene seda filmi vaatama vähemalt kolm korda!
Osades: Giovanni Ribisi, Nia Long, Vin Diesel, Ben Affleck
IMDB reiting: 7.0
1. „Wall Streeti hunt” („The Wolf of Wall Street”, 2013)
Filmi aluseks on samanimeline raamat, mis omakorda põhineb Jordan Belforti reaalsel elul. Belfort kuulub kindlasti minu kümne suurima mõjuisiku ja eeskuju hulka. „Wall Streeti hundis” keskendutakse väga palju pidutsemisele ja rahale, kuid Jordani intervjuusid ning seminare vaadates ei saa kellelgi olla kahtlust, et tegemist on ülihea müügimehe ja uskumatu müügijuhiga. Ta võttis tööle inimesed, kes kuskile mujale tööle ei saanud. Seejärel muutis ta nende uskumusi, andis neile tulevikuvaate ja õpetas nad müüma. Seda lihtsalt peab austama!
Filmi üks kõige õpetlikum tõde tuleb aga hoopis Matthew McConaughey suust: „Sa pead jääma pingevabaks” („You gotta stay relaxed”). Kõige parem seisund müügitööks on rahulik ja sundimatu enesekindlus. Kui oled pingevaba, siis mõjud palju veenvamalt ja Su aju töötab paremini. Kui kliendid näevad, et pingutad liiga palju, siis tekib neil Sinu vastu mingi alateadlik umbusaldus.
Parim tsitaat: “My warriors, who won’t take ‘No’ for an answer. Who won’t hang up the phone till their client either buys. Or fucking dies!” (Jordan Belfort)
Osades: Leonardo Dicaprio, Jonah Hill, Matthew McConaughey
IMDB reiting: 8.4